top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Kwota wolna od podatku 2024

7 lutego 2024 roku, Sejm rozpoczął pierwsze czytanie projektu ustawy zmieniającej obecne regulacje dotyczące podatku od osób fizycznych. Zgodnie z zapisami nowego projektu, planuje się zwiększenie kwoty wolnej od podatku do poziomu 60.000 zł. Przewiduje się, że zmiana ta zacznie obowiązywać z datą wsteczną, począwszy od 1 stycznia 2024 roku. W jaki sposób wprowadzenie tej zmiany może wpłynąć na domowe budżety obywateli?

 

Kwota wolna od podatku 2024 - aktualnie obowiązująca kwota wolna od podatku to 30 000 zł, co oznacza, że dochód do tej wysokości nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Z deklaracji politycznych wynika, że planowane jest podwojenie tej kwoty wolnej, zwiększając ją do 60 000 zł.


Przykład planowanej kwoty wolnej od podatku


Kwota dochodu

Podatek przy kwocie wolnej 60000 zł

do 60 000 zł

Podatek = 0 zł

od 60 000 zł do 120 000 zł

12% od nadwyżki ponad 60 tyś. zł (do przekroczenia drugiego progu podatkowego)

powyżej 120 000 zł

7200 zł + 32% z nadwyżki ponad 120000 zł

Przeczytaj również:Kwota wolna od podatku - kto skorzysta?

 

Kwota wolna od podatku jest przeznaczona wyłącznie dla podatników, którzy rozliczają swoje przychody - za pomocą formularzy PIT-36 lub PIT-37, czyli opodatkowani według progresywnej skali podatkowej - na zasadach ogólnych. Kwota wolna od podatku nie ma zastosowania do przychodów opodatkowanych w sposób liniowy (przez PIT-36L), ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), z kapitałów pieniężnych (PIT-38), czy też z tytułu zbycia nieruchomości (PIT-39). Dlatego osoby, które rozliczają się na zasadach podatku liniowego lub ryczałtu, powinny dokonać analizy, czy przejście na skalę podatkową w nowej formule będzie dla nich korzystne.


Jaka kwota wolna od podatku w 2024 roku?Kwota wolna od podatku 2024

Aby wprowadzić nową kwotę wolną od podatku, konieczne jest uchwalenie nowej ustawy. Sejm właśnie rozpoczął nad nią prace. Zaproponowane podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 000 zł jest na razie jedyną planowaną zmianą w polskim systemie podatkowym. Oznacza to, że stawki podatkowe oraz progi podatkowe pozostaną niezmienione w stosunku do roku 2023. Zmiana kwoty wolnej od podatku dotknie nie tylko osób zatrudnionych na umowę o pracę, ale również przedsiębiorców, którzy mogą odczuć skutki nowelizacji.


Wdrożenie zmian w zakresie kwoty wolnej od podatku wymaga przyjęcia odpowiedniej ustawy. Obecnie politycy przedłożyli projekt ustawy do pierwszego czytania w Sejmie. Jeśli nowe regulacje zostaną przyjęte i wejdą w życie z mocą wsteczną, począwszy od 1 stycznia 2024 roku, wiele osób może nie być zobowiązanych do płacenia podatku w przyszłym roku. Zmiana kwoty wolnej od podatku będzie miała istotne znaczenie zwłaszcza dla osób zatrudnionych na umowę o pracę. W szczególności osoby, których dochód nie przekracza 5 000 zł miesięcznie, nie będą musiały płacić podatku. Dla osób zarabiających 5 000 zł miesięcznie lub więcej, oszczędność podatkowa wyniesie 3600 zł rocznie.

 

Osoby, których miesięczny dochód nie przekracza 5 000 zł, nie będą obciążone podatkiem dochodowym.

 

Nota prawna:


NEX nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej.

Comments


bottom of page