top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem w firmie

Przedsiębiorca, który świadczy usługi doradcze online i spędza znaczne ilości czasu pracując przy komputerze, zakupił okulary korekcyjne na zalecenie lekarza, aby złagodzić pogorszenie wzroku spowodowane długotrwałą pracą przy monitorze. Te okulary mają być używane wyłącznie w trakcie pracy. Czy możliwe jest zaliczenie wydatków na zakup okularów do kosztów uzyskania przychodów w działalności gospodarczej? Niestety, wydatek na okulary korekcyjne ma charakter osobisty i nie kwalifikuje się jako koszt uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności.


Zakup okularów korekcyjnych przedsiębiorcy


Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem w firmie - wydatek na zakup okularów korekcyjnych, dokonany głównie w celu zabezpieczenia zdrowia wzroku, uznaje się za osobisty. Taki rodzaj wydatku ponosi każdy, kto potrzebuje okularów, bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą. Fakt, iż okulary są stosowane wyłącznie w trakcie prowadzenia działalności, nie odbiera im charakteru osobistego. Wydatek związany ze zdrowiem nie kwalifikuje się zatem do kosztów uzyskania przychodu.


Przeczytaj również:


Czy okulary korekcyjne mogą być kosztem w firmie - zdaniem organów podatkowych


Podobną interpretację przedstawiają organy podatkowe. Na przykład, w interpretacji indywidualnej wydanej 8 marca 2023 roku (sygnatura: 0113-KDIPT2-1.4011.12.2023.2.HJ) przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, nie przyznano możliwości wliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatku na okulary korekcyjne, poniesionego przez przedsiębiorcę działającego w branży IT. Podatnik ten, oferujący zdalne usługi związane z obsługą klientów, instalacją oprogramowania oraz naprawą urządzeń komputerowych, argumentował, że zakupione okulary poprawiają efektywność jego pracy, pozwalając na dłuższą pracę przy komputerze i tym samym zabezpieczając źródło przychodu.

 

Zdaniem Organu podatkowego:

"Wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu przede wszystkim ochronę Pana zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do zakupu okularów korekcyjnych, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc bezpośrednim celem, jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków, jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Powyższy zakup jest uwarunkowany stanem Pana zdrowia, tzn. wadą wzroku, która wymaga korekcji, a więc jest wydatkiem o charakterze osobistym, niezależnym od prowadzenia działalności gospodarczej."

Przykład:


Informatyk prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi programistyczne, naprawę i konserwację sprzętu komputerowego oraz wsparcie IT dla klientów indywidualnych i firm. Część jego pracy polega na dokładnym analizowaniu problemów sprzętowych, co wymaga ciągłego skupienia wzroku na małych elementach i interfejsach na ekranie monitora. W wyniku długotrwałej pracy w takich warunkach, informatyk zauważa znaczące pogorszenie wzroku i na podstawie zalecenia lekarza decyduje się na zakup okularów korekcyjnych, które mają na celu ochronę wzroku oraz zwiększenie komfortu pracy.


Okulary te są stosowane wyłącznie podczas wykonywania obowiązków zawodowych, a ich zakup jest podyktowany chęcią zabezpieczenia zdolności do świadczenia wysokiej jakości usług oraz ochroną zdrowia przed dalszym pogorszeniem się stanu wzroku spowodowanym długotrwałym patrzeniem w ekran komputera. Mimo jasnego związku używania okularów z działalnością gospodarczą, wydatek na ich zakup nie może być uznany za koszt uzyskania przychodu z powodu jego osobistego charakteru. Zdaniem organów podatkowych, koszt ten nie wpisuje się w definicję kosztów uzyskania przychodów, gdyż jest to wydatek, który ponosić może każdy, niezależnie od tego, czy prowadzi działalność gospodarczą.Comments


bottom of page