top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Zakładanie firmy on-line

Zaktualizowano: 13 lut


W dzisiejszych czasach znaczna część naszego życia codziennego po części lub nawet w pełni przeniosła się do wirtualnego świata. Niemal każdy ma przy sobie telefon z dostępem do internetu, a komputer, oprócz funkcji rozrywkowej, coraz częściej jest naszym narzędziem pracy. Zmiany nie ominęły także przedsiębiorców, którzy mogą zarządzać swoimi firmami przez internet, włączając w to nawet sam proces zakładania firmy!Sprawdź, co zyskasz zakładając firmę z księgowym od NEX:

  • konsultację z ekspertem, bez zobowiązań

  • wsparcie w procesie założenia firmy - wypełnimy z Tobą niezbędne dokumenty

  • Załatwiasz niezbędne formalności, nawet bez wychodzenia z domu

Potrzebujesz wsparcia lub masz dodatkowe pytania? Zadzwoń!Zakładanie firmy on-line

zakładanie firmy on-line

Rejestracja działalności gospodarczej to proces wymagający wypełnienia pewnej puli dokumentów, na które składają się między innymi wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców czy zgłoszenie do ZUS/KRUS. Kiedyś każdy z dokumentów wymagał wydrukowania, odręcznego wypełnienia i dostarczenia do stosownego urzędu. Dziś wszystko możemy załatwić bez wychodzenia z domu, przez internet. Wystarczy wizyta na stronie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej), gdzie przy pomocy kreatora zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą. Co ważne, formularz przeprowadza nas przez każdy kolejny krok, każde kolejne pole do uzupełnienia, tłumacząc jakie informacje powinny się tam znaleźć.


Na każdym etapie sporządzania wniosku można skorzystać z bezpłatnej pomocy specjalistów NEX. Pomożemy założyć firmę przez telefon, wideo rozmowę (np.: Google Meet) a nawet mailowo - możesz umówić rozmowę za pomocą krótkiego formularza kontaktowego:
Co należy przygotować, zanim rozpoczniemy rejestrację działalności przez internet?


Jak wspominaliśmy w powyższym akapicie, podczas zakładania działalności wypełniamy formularz, w którym zawieramy nasze dane osobowe, a także podejmujemy decyzje dotyczące formy opodatkowania, miejsca przechowywania dokumentacji finansowej oraz wskazujemy obszary naszej działalności. Zanim przystąpimy do uzupełniania poszczególnych pól formularza, warto mieć pod ręką:

➔ dowód osobisty - przy rejestracji działalności konieczne będzie podanie numeru dokumentu,

➔ numer PESEL,

➔ gotową nazwę swojej firmy - w przypadku jednoosobowej działalności w pełnej nazwie należy zawrzeć imię i nazwisko,

➔ adres siedziby, pod którym zarejestrowana zostanie firma,

➔ kody PKD (Polska Klasyfikacja Działalności),

➔ formę oprocentowania, na jaką chcemy się zdecydować,

➔ dane biura księgowego, w którym przechowywane będą nasze dokumenty finansowe (o ile planujemy korzystać z takowych usług).


Jeżeli przygotujemy z wyprzedzeniem wszystkie powyższe informacje, cały proces rejestracji będzie o wiele szybszy i łatwiejszy. Szczególnie czasochłonną czynnością może być wybór kodów PKD, które opisują zakres działalności, jaką zajmować będzie się nasza firma.


Zakładanie firmy online - krok po kroku
Rejestrację działalności gospodarczej zaczynamy od wizyty na stronie CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W głównej zakładce znajduje się przycisk, kierujący nas do elektronicznego wniosku o rejestrację działalności gospodarczej. Na typ etapie system proponuje nam zapoznanie z artykułami dotyczącymi informacji, jakie należy posiadać przed przystąpieniem do zakładania firmy czy opisów poszczególnych form działalności gospodarczych. Artykuły te są cennym źródłem informacji, dlatego warto zapoznać się z nimi przed rozpoczęciem pracy z formularzem. Aby przystąpić do wypełniania wniosku w formie elektronicznej, należy zalogować się na konto w serwisie Biznes.gov.pl. Istnieją dwie opcje - logowanie za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub e-Dowodu bądź logowanie poprzez adres e-mail.


Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Zapewniamy stałe wsparcie merytoryczne oraz szybką pomoc techniczną.


zakładanie firmy on-line

Zakładanie firmy on-line - pierwszym etapem faktycznej rejestracji naszej działalności gospodarczej jest wypełnienie danych dotyczących wnioskodawcy (osoby zakładającej firmę). Wśród pól do uzupełnienia znajdują się między innymi te dotyczące obywatelstwa, imienia (imion) i nazwiska, imion rodziców, numeru PESEL czy daty urodzenia. Następnie system zapyta nas o to, czy posiadamy już nadany numer NIP oraz, czy posiadamy inne, zagraniczne numery identyfikacyjne. Uzupełnimy także informację odnośnie małżeńskiej wspólności majątkowej oraz podamy numer dokumentu tożsamości, którym się posługujemy. W kolejnym kroku uzupełniamy dane dotyczące adresu miejsca zamieszkania.


Teraz przechodzimy do szczegółowych informacji na temat firmy. Zaczynamy od podania nazwy, pod którą funkcjonować będzie nasza działalność gospodarcza. Konieczne jest uzupełnienie zarówno pełnej, jak i skróconej nazwy firmy, przy czym warto podkreślić, że pełna nazwa musi obowiązkowo zawierać imię i nazwisko wnioskodawcy. Dalej wskazujemy datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, podajemy przewidywaną liczbę pracowników oraz informujemy o tym, czy posiadamy już nadany numer REGON (jeżeli nie, to zostanie od przypisany po wypełnieniu wniosku). Na tym etapie możemy również podać dane kontaktowe naszej firmy takie jak adres e-mail, numer telefonu czy stronę internetową, jednak nie jest to obowiązkowe, a same dane posłużyć mogą do ułatwienia kontaktu z naszą firmą.


W kolejnym kroku należy wypełnić informacje dotyczące rodzaju działalności, jaką planujemy wykonywać. W tym celu podajemy kody PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) - jeden główny (przeważający) oraz dowolną ilość dodatkowych. Następnie uzupełniamy adres do doręczeń, na który dostarczana będzie poczta. Adres ten musi być równoznaczny z miejscem wykonywania działalności. Jeżeli nie posiadamy stałego biura (adresu), pod którym prowadzimy naszą firmę, możemy uzupełnić jedynie adres do doręczeń, a w kolejnym etapie zaznaczyć “brak stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej”. Następnym krokiem jest wybór ubezpieczeń społecznych (ZUS, KRUS, poza granicami kraju) oraz wskazanie urzędu skarbowego, w którym będziemy rozliczać podatki.


Przeczytaj również:


Na tym etapie możemy zakończyć pracę z formularzem lub kontynuować, uzupełniając między innymi zgłoszenie do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, deklarację VAT, wybór formy opodatkowania czy dodanie informacji na temat kont bankowych firmy. Przez każdy kolejny krok w czytelny i łatwy w odbiorze sposób przeprowadza nas elektroniczny formularz.


W razie wątpliwości bądź problemów warto jednak zasięgnąć porady specjalistów NEX, którzy na co dzień zajmują się składaniem wniosków dotyczących rejestracji działalności gospodarczych.Księgowość online z NEX


Oczywiście prowadzeniem księgowości naszej firmy możemy zająć się sami. Wymaga to jednak poświęcenia dodatkowego czasu i zaznajomienia z zasadami oraz przepisami. Z tego względu zdecydowana większość przedsiębiorców preferuje korzystanie z profesjonalnych biur księgowych bądź dedykowanego oprogramowania online, które załatwia za nas niemal wszystkie formalności. W obecnych czasach nie musimy martwić się również wizytami w biurze rachunkowym. Księgowanie naszych faktur możemy załatwić online, przesyłając dokumenty finansowe wprost do biura. Znaczna część biur rachunkowych oferuje dziś usługę księgowości online, która często może okazać się znacznie bardziej opłacalnym, aniżeli tradycyjne rozwiązania. Przede wszystkim nie musimy już tracić czasu na dojazdy do biura, dodatkowo zużywamy mniej papieru, nie musząc drukować naszej dokumentacji finansowej. Ponadto księgowość online to szybki i prosty sposób, który umożliwia nam prowadzenie firmy tak naprawdę z dowolnego miejsca na ziemi.


Zakładanie firmy online, przez internet - podsumowanie


Postęp technologiczny i powszechny dostęp do internetu sprawiły, że dziś znaczna część naszych codziennych obowiązków może odbywać się zdalnie, bez wychodzenia z domu. Zakładanie firmy online to duże ułatwienie dla każdego przyszłego przedsiębiorcy, ponieważ wybierając drogę elektroniczną, zaoszczędzimy czas i pieniądze, które w przypadku tradycyjnego procesu rejestracji, musielibyśmy poświęcić na wizyty w urzędach. Zakładanie działalności gospodarczej przez internet jest prostym i szybkim procesem, przez który w czytelny i intuicyjny sposób przeprowadza nas specjalny formularz. Dzięki temu na każdym etapie pracy jesteśmy informowani o tym, jakie informacje należy podać, co znacząco ogranicza ryzyko popełnienia błędu. Jeżeli nie chcesz osobiście zajmować się rejestracją swojej firmy, a co za tym idzie zaoszczędzić czas, konieczny na zebranie informacji dotyczących opodatkowania czy PKD oraz żmudne wypełnianie tabelek, możesz powierzyć ten proces wykwalifikowanym specjalistom, którzy załatwią to za Ciebie od A do Z. 

Nota prawna:


NEX nie ponosi odpowiedzialności za stosowanie w praktyce informacji objętych powyższym materiałem. Materiał niniejszy ma charakter informacyjny i nie stanowi porady prawnej ani podatkowej

Comentarios


bottom of page