top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Infolinia KSeF


Od lipca 2024 roku Krajowa Informacja Skarbowa uruchomi specjalną infolinię, która ma służyć jako wsparcie zarówno merytoryczne, jak i techniczne dla użytkowników Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF).


Czym jest KSeF?


KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, to system wprowadzony przez polskie Ministerstwo Finansów mający na celu cyfryzację procesu fakturowania. System ten umożliwia wystawianie, odbieranie i przechowywanie faktur w formacie elektronicznym w centralnej bazie danych zarządzanej przez administrację skarbową.


Przeczytaj również:


Infolinia KSeF – zadania. Kluczowym celem KSeF jest zwiększenie efektywności zarządzania fakturami, uproszczenie procesów biznesowych, oraz poprawa przejrzystości i kontroli nad obrotem gospodarczym. System ma również przyczynić się do walki z oszustwami podatkowymi, dzięki możliwości szybkiego i łatwego dostępu do danych faktur przez upoważnione organy skarbowe.


Integracje KSeF


KSeF pozwala przedsiębiorcom na dobrowolne lub, w przyszłości, obowiązkowe korzystanie z elektronicznego systemu fakturowania, oferując integrację z istniejącymi systemami księgowymi i zapewniając legalność cyfrowych faktur jako oficjalnych dokumentów podatkowych. Dodatkowo, system może wspierać przedsiębiorstwa poprzez automatyzację procesów związanych z fakturami, co może przynieść oszczędności czasu i kosztów operacyjnych.


Termin wprowadzenia KSeF


Termin uruchomienia obowiązkowego KSeF zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami. W lutym rozpoczęto intensywne przygotowania do szkoleń dla przedsiębiorców, które mają się odbyć w 400 urzędach skarbowych, szczególnie skierowane do mikroprzedsiębiorców. Szkolenia będą dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, odbywając się również po południu i w weekendy, i będą obejmować obsługę darmowego narzędzia e-fakturowania oraz aplikacji mobilnej KSeF.


Infolinia KSeF - podsumowanie


Infolinia KSeF

Ministerstwo Finansów uwzględniło zgłoszone uwagi w projekcie przepisów o KSeF, opublikowanym na początku kwietnia, z terminem zgłaszania kolejnych uwag do 19 kwietnia. Sprzedawcy będą mieli możliwość dobrowolnego wystawiania faktur w KSeF dla konsumentów, a w niektórych branżach będzie można dołączać załączniki do faktur. Nabywcy, chcąc odliczyć koszty uzyskania przychodu, będą musieli podać NIP i otrzymać fakturę w systemie. Obowiązkowe wdrożenie KSeF obejmie wszystkich podatników, zarówno czynnych, jak i zwolnionych z VAT, choć dokładna data wejścia w życie tego systemu zostanie podana wkrótce.

Comments


bottom of page