top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Sprzedaż elektroniki a zwolnienie z VAT

Planując otwarcie sklepu stacjonarnego z elektroniką, w tym sprzedaż komputerów, telefonów i konsoli do gier, ważnym aspektem jest zrozumienie wpływu takiej decyzji na obowiązki podatkowe, w tym zwolnienie z VAT.


Zasady zwolnienia podmiotowego z VAT


Sprzedaż elektroniki a zwolnienie z VAT

Zwolnienie podmiotowe z VAT to przywilej dla podatników, których roczne obroty nie przekraczają limitu 200.000 zł. Zwolnienie jest dostępne zarówno dla przedsiębiorców kontynuujących swoją działalność, jak i dla nowo rozpoczynających działalność gospodarczą, pod warunkiem, że przewidywana sprzedaż nie przekroczy 200.000 zł. Wartość sprzedaży przekraczająca limit w trakcie roku podatkowego skutkuje utratą zwolnienia od momentu przekroczenia wspomnianej kwoty.


Wyjątki w VAT dla elektroniki


Należy mieć na uwadze, że istnieją pewne wyjątki dotyczące możliwości korzystania ze zwolnienia z VAT. Ustawa o VAT precyzuje, że sprzedaż niektórych towarów lub usług, w tym komputerów i urządzeń elektronicznych, może wykluczać z możliwości korzystania ze zwolnienia. Szczególnie dotyczy to sytuacji sprzedaży na odległość, regulowanej przez art. 113 ust. 13 ustawy o VAT.


Znaczenie dla sklepu stacjonarnego


Sprzedaż elektroniki a zwolnienie z VAT - w kontekście otwarcia sklepu stacjonarnego z elektroniką, ważne jest rozróżnienie między sprzedażą na odległość a sprzedażą bezpośrednią. Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 grudnia 2023 roku wskazuje, że przedsiębiorcy sprzedający elektronikę w sklepie stacjonarnym mogą korzystać z podmiotowego zwolnienia z VAT, pod warunkiem nieprzekraczania ustalonego limitu obrotów. Kluczowe jest, że wyłączenie dotyczące sprzedaży na odległość nie ma zastosowania do sprzedaży stacjonarnej.


Przeczytaj również:


Co oznacza umowa zawarta na odległość?


Sprzedaż elektroniki a zwolnienie z VAT

Ustawa o VAT nie definiuje bezpośrednio umowy zawartej na odległość, ale w praktyce oznacza to umowę, gdzie nie ma fizycznej obecności obu stron przy zawieraniu umowy, a komunikacja odbywa się za pomocą środków umożliwiających kontakt na odległość, np. internet czy telefon. Art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. f) ustawy o VAT odnosi się do wszystkich rodzajów umów zawieranych na odległość, niezależnie od tego, czy drugą stroną jest konsument czy inny podatnik.


 

Sprzedaż elektroniki a zwolnienie z VAT - podsumowanie


Dla przedsiębiorców planujących rozszerzenie działalności o sklep stacjonarny z elektroniką, istotne jest, aby dokładnie analizować swoje plany w kontekście przepisów o VAT. Utrzymanie zwolnienia podmiotowego jest możliwe, pod warunkiem ścisłego monitorowania wartości obrotów i charakteru prowadzonej sprzedaży. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z doradcą podatkowym.

Comentários


bottom of page