top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Sklep internetowy na terenie Niemiec

Zaktualizowano: 23 sty 2022

Klient prowadzi sklep internetowy zajmujący się handlem panelami szklanymi. Ze względu na bliskość granicy dwa lata temu otworzył sklep internetowy na terenie Niemiec. Sklep internetowy założony na terenie Niemiec miał bardzo wysoka sprzedaż. Podatnik musiał zarejestrować się do podatku VAT w Niemczech. Co istotne towar jest wysyłany do klientów detalicznych z magazynu w Polsce. W związku ze zmianami jakie zaszły w rozliczeniu e-commerce od 1 lipca 2021 r. podatnik zastanawia się jak będzie musiał się rozliczać. Klient oczywiście przekroczył próg 10.000 euro. Klient poinformował mnie, iż chce w nowym roku otworzyć sklep internetowy w Czechach. Czy podatnik winien zarejestrować się do OSS?W tym przypadku podatnik na pewno przekroczył nowy próg 10.000 euro już 1 lipca 2021 r. Tym samym już od 1 lipca należy całą sprzedaż WSTO opodatkowywać w kraju nabywcy. Od 1 lipca 2021 roku podatek VAT może być płacony na rzecz innego państwa członkowskiego z wykorzystaniem punktu kompleksowej obsługi (OSS). W naszym przypadku, aby podatnik mógł skorzystać z rejestracji OSS winien złożyć zgłoszenie. W ramach szczególnej procedury OSS wymagane jest złożenie zgłoszenia rejestracyjnego do naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście, który po weryfikacji zgłoszenia przesyła do podatnika komunikat o przyjęciu lub odmowie przyjęcia do procedury szczególnej. Podatnik aby móc się zarejestrować musi złożyć wypełnione zgłoszenie rejestracyjne dla właściwej procedury szczególnej w tym przypadku jest to OSS (procedura unijna). Najważniejszą zaletą dla będzie to, iż może dokonywać:


• elektronicznej rejestracji dla celów podatku VAT w jednym państwie członkowskim;

• deklarować i płacić należnego podatku VAT w ramach jednej elektronicznej kwartalnej deklaracji;

• współpracy z administracją podatkową państwa członkowskiego siedziby działalności gospodarczej, nawet jeśli dokonywane dostawy bądź świadczenie usług mają charakter transgraniczny.


Co bardzo ważne wybór procedury OSS jest dobrowolny. W tym przypadku Klient jest już zarejestrowany do podatku VAT w Niemczech. Podatnik może więc rozliczać podatek na dotychczasowych zasadach, czyli w Niemczech. Jednak ze względu na to, iż podatnik planuje otworzyć nowy sklep internetowy w Czechach zaproponowałbym jednak rejestrację do procedury OSS. Otwarcie nowego sklepu i pozostawienie obecnego systemu rozliczeń oznaczałoby, iż podatnik będzie zobligowany do rejestracji do VAT w Czechach. W takiej sytuacji podatnik poniesienie duże koszty rozliczania podatku VAT w dwóch krajach unijnych. Podsumowując podatnik planuje rozwój swojej sprzedaży do nowych krajów Unijnych tym samym nowa procedura OSS jest dla niego korzystna.Przypominamy: w związku ze współpracą z siecią OSCBR (mBank) księgowość naszego biura stale rozwiązuje pytania podatkowe naszych Klientów w porozumieniu z doradcą podatkowym.

Comments


bottom of page