top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej a najem krótkoterminowy

Jeśli zamierzasz zlikwidować jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na najmie krótkoterminowym a wynajem mieszkania odbywał się za pośrednictwem serwisu internetowego Booking.com przeczytaj poniższy artykuł. Załóżmy, że lokale mieszkaniowe nie stanowiły środków trwałych w działalności. Czy po zamknięciu działalności gospodarczej można rozliczać wynajem lokali mieszkalnych w ramach prywatnego najmu jako najem krótkoterminowy korzystając z serwisu internetowego Booking?


Po likwidacji działalności gospodarczej najem należy rozliczać ryczałtem.

Jak rozliczać najem prywatny


Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej a najem krótkoterminowy

Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej a najem krótkoterminowy - zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), działalność gospodarcza oraz najem są traktowane jako odrębne źródła przychodów. Przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze są zaliczane do przychodów z najmu prywatnego, chyba że stanowią składnik majątkowy związany z działalnością gospodarczą.


Ważne przepisy odnoszące się do najmu prywatnego:

  • Art.10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. - definiuje działalność gospodarczą jako jedno ze źródeł przychodów.

  • Ar. 10 ust. 1 pkt 6 u.p.d.o.f. - określa najem i umowy pokrewne jako odrębne źródło przychodów.

Przykład


Pan Jan prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, zajmując się najmem krótkoterminowym mieszkań za pośrednictwem serwisu Booking.com. Po kilku latach postanowił zlikwidować swoją działalność gospodarczą. Jego mieszkania nie były wpisane jako środki trwałe w firmie. Pan Jan zastanawia się, czy po zamknięciu działalności może nadal wynajmować swoje mieszkania na krótki termin jako osoba prywatna za pomocą Booking.com.


Odpowiedź:

Tak, Pan Jan po likwidacji działalności gospodarczej może wynajmować swoje mieszkania jako osoba prywatna. Musi jednak rozliczać przychody z tego najmu ryczałtem. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (u.p.d.o.f.), działalność gospodarcza i najem są traktowane jako odrębne źródła przychodów. W przypadku najmu prywatnego, przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy oraz podobnych umów są zaliczane do tego źródła, pod warunkiem, że nieruchomości nie stanowiły majątku przedsiębiorstwa (np. nie były ujęte w ewidencji środków trwałych).Przychody z najmu prywatnego


Najem krótkoterminowy, realizowany za pośrednictwem serwisów internetowych jak Booking.com, może być rozliczany jako najem prywatny. Warunkiem jest, aby nieruchomości nie były wprowadzone do majątku przedsiębiorstwa (np. poprzez ujęcie w ewidencji środków trwałych czy rozliczanie ich kosztów jako firmowych). W przypadku likwidacji działalności gospodarczej, podatnik będzie musiał rozliczać najem ryczałtem.Problematyczne kwestie:Warto zauważyć, że organy podatkowe akceptują rozliczanie najmu krótkoterminowego ryczałtem poza działalnością gospodarczą. Jednak wykładnia przepisów w tym zakresie zmieniała się na przestrzeni lat, co może prowadzić do różnych interpretacji.


Likwidacja jednoosobowej działalności gospodarczej a najem krótkoterminowy - podsumowanie


Zamknięcie działalności gospodarczej nie wyklucza możliwości kontynuowania najmu krótkoterminowego jako najmu prywatnego. Kluczowe jest, aby po likwidacji działalności gospodarczej rozliczać najem zgodnie z zasadami podatkowymi dotyczącymi najmu prywatnego, tj. ryczałtem. Warto śledzić interpretacje podatkowe i konsultować się z doradcą podatkowym, aby mieć pewność, że spełnia się wszystkie aktualne wymogi prawne.

Comments


bottom of page