top of page

Wybierz swoje biuro rachunkowe

  • Instagram
  • Facebook
  • LinkedIn
księgowa katowice

Najem nieruchomości na ryczałcie

Klient prowadzi działalność gospodarczą. Rok temu kupił dwie nieruchomości w Karpaczu, które wynajmuje jako osoba fizyczna. Czy od 2023 r. Klient jako osoba fizyczna uzyskująca przychody z najmu, będzie musiał stosować ryczałt od przychodów ewidencjonowanych? Czy nowe regulacje będą dotyczyć również usług wynajmu świadczonych w ramach działalności gospodarczej niezwiązanych z nieruchomościami np. najem samochodu do spółki?



Od 2023 roku osoby fizyczne mogą opodatkowywać najem prywatny tylko i wyłącznie ryczałtem. Z przepisów dotyczących PIT usunięto art. 16a, który umożliwiał opodatkowanie podatkiem progresywnym.


Rozliczenie kosztów najmu


Takie rozwiązanie powoduje, że Klient nie rozliczy żadnych kosztów dotyczących najmu np. remontów, amortyzacji itp. Co ważne, w ustawie nie zastrzeżono, iż chodzi tylko o najem nieruchomości - czyli osoba fizyczna wynajmująca samochody musi również opodatkować je ryczałtem. Powyższe zasady dotyczą tyko najmu prywatnego.


Najem w ramach działalności gospodarczej


Najem w ramach prowadzonej działalności nie musi być opodatkowany jedynie ryczałtem. Odpowiadając na drugie pytanie, jeśli najem samochodów odbywa się w ramach prowadzonej działalności, podatnik może opodatkować go na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Taki najem jest opodatkowany w taki sam sposób jak prowadzona działalność gospodarcza.




Opinie doradcy podatkowego w ramach sieci OSCBR - czy Twoja księgowa czerpie z doświadczenia ponad 150 księgowych sieci OSCBR ?

Comentários


bottom of page