E-faktura

Rewolucja w zakresie wystawiania faktur.

Rząd poinformował, że wkrótce dobrowolnie (pod koniec 2021r.), a niedługo po tym obowiązkowo (od 2023 r.) zacznie obowiązywać nowy system fakturowania tzw. e-faktura czyli ustrukturyzowane faktury dla wszystkich jako jedna z dopuszczanych (w okresie dobrowolnego stosowania) form dokumentowania sprzedaży obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Jest to nowy obowiązek, do którego przedsiębiorcy będą musieli się podporządkować, natomiast zmiana powinna wpłynąć korzystnie na funkcjonowanie przedsiębiorców.


Ciekawostka: system funkcjonuje już w Polsce w zakresie zamówień publicznych.


Co zyska rząd:

- bezpośredni wgląd w rozliczenia sprzedaży. - wzmocnienie kontroli prawidłowości rozliczania podatku VAT

- zwiększenie dochodów budżetu państwa – uszczelnienie systemu.


Co zyska przedsiębiorca:

- szybszy zwrot VAT: przedsiębiorcy wystawiający e-faktury otrzymają zwrot podatku VAT w skróconym terminie – zamiast 60 dni będzie 45 dni.

- uproszczenie kontroli przedsiębiorców: zdalne monitorowanie przez organy podatkowe obrotu fakturami.W praktyce nowe, ustrukturyzowane faktury jako rodzaj faktur elektronicznych, będą mogły być wystawiane za pomocą systemu teleinformatycznego, tj. Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jest to według mojej opinii najkorzystniejsza zmiana oprócz skróconego terminu zwrotu podatku VAT. Logując się do KSeF działy finansowe będą pobierać dane o wystawionych na ich firmy fakturach co przełoży się na szybsze i bezpieczniejsze rozliczenie obrotu między firmami a także realną poprawę ich płynności. Znikną zatory w związku z zagubieniem faktur i obiegiem dokumentacji (faktur).


Uwaga: wdrożenie KSeF wymaga zmian w systemach finansowo-księgowych (np.: programy do wystawiania faktur). Zatem warto dobrze zorganizować czas na wprowadzenie zmian w swoich systemach.


Dodatkowo Klienci NEX korzystając z naszego oprogramowania do wystawiania faktur i obsługi finansowo-magazynowej firmy otrzymają bezpłatny dostęp do oprogramowania pod warunkiem, że cała sprzedaż będzie prowadzona w wykorzystaniem dedykowanego przez NEX oprogramowania.

Porównując praktykę innych krajów UE (np.: System włoski) można spekulować, że wszystko dąży do wprowadzenia ujednoliconych wymogów związanych z raportowaniem dla celów VAT i e-fakturowaniem w ramach całej Unii Europejskiej.

MF zapowiedziało już jednak, że w kolejnym etapie systemu e-fakturowania będzie obowiązkowy, być może nawet już od 1 stycznia 2022 r. Został w tym celu złożony wniosek do Komisji Europejskiej (która składa go do Rady UE) o wyrażenie zgody na odstępstwo od przepisów Dyrektywy VAT w tym zakresie. Wprowadzenie obowiązkowych e-faktur jest więc uwarunkowane uzyskaniem takiej zgody.


Czy to początek końca oprogramowania OCR ?Adam Bartusiak

adam@nex.katowie.pl

0 komentarz

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Chętnie odpowiemy na pytania telefonicznie, mailowo lub osobiście. Zapraszamy na spotkania indywidualne aby wspólnie omówić zarówno wątpliwości związane z założeniem nowej firmy jak również dotyczące optymalizacji bieżącej działalności.

KONTAKT

Plac Wolności 3/4a

40-078 Katowice

tel.: 32 202 99 80

NIP: 9542207570

biuro@nex.katowice.pl

Gwarantujemy:

- BEZPIECZEŃSTWO

- SPRAWDZONE METODY OD LAT

- DOPASOWANĄ OFERTĘ

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram

księgowość Katowice biuro rachunkowe Katowice usługi księgowe Katowice biuro rachunkowe Katowice opinie biuro rachunkowe Katowice ceny biuro rachunkowe Katowice cennik usługi księgowe Katowice opinie usługi księgowe Katowice ceny usługi księgowe Katowice cennik prowadzenie księgowości Katowice pełna księgowość Katowice usługi rachunkowe Katowice prowadzenie księgowości Katowice opinie ,  prowadzenie księgowości Katowice ceny prowadzenie księgowości Katowice cennik pełna księgowość Katowice opinie pełna księgowość Katowice koszt pełna księgowość Katowice ceny usługi rachunkowe Katowice opinie ,  usługi rachunkowe Katowice ceny usługi rachunkowe Katowice cennik biuro rachunkowe cennik Katowice dobre biuro rachunkowe Katowice biuro rachunkowe Katowice centrum cennik biuro rachunkowe Katowice biuro rachunkowe Katowice cen dobre biuro rachunkowe Katowice opinie biuro rachunkowe Katowice centrum opinie ,  księgowość Katowice , księgowość Katowice opinie księgowość Katowice ceny księgowość Katowice cennik