Odwrotne obciążenie

Obowiązujące od stycznia tego roku przepisy ustawy o podatku od towarów i usług przewidują objęcie mechanizmem odwrotnego obciążenia szerszego zakresu transakcji między przedsiębiorcami, mających za przedmiot świadczenie usług budowlanych.


Od 1 stycznia 2017 r.  prowadzący działalność gospodarczą w zakresie możliwym do objęcia mechanizmem odwrotnego obciążenia powinni zwrócić szczególną uwagę w udokumentowaniu tego typu operacji.  Mogą pojawić się problemy z odpowiednią klasyfikacją usług budowlanych w odniesieniu do załącznika nr 14. W przypadku wątpliwości, najlepszym rozwiązaniem będzie potwierdzenie symbolu PKWiU przez Główny Urząd Statystyczny . Zachowując ostrożność zarówno wykonawcy jak i podwykonawcy powinni  udowodnić status drugiej strony jako czynnego podatnika VAT w dniu wykonywania usługi oraz każdorazowo podawali na fakturach klasyfikację symbolu PKWiU.

Podatnikami VAT, są sprzedawcy. Mogą zdarzyć się sytuację w których podatnikami staną się również nabywcy jak przewiduje art. 17 ust. 1 pkt 4-8 wspomnianej ustawy. W takiej sytuacja strona sprzedawcy wystawia dokument – fakturę w kwocie netto na której zamieszcza odpowiednią adnotację, w tym przypadku „odwrotne obciążenie”. Nabywca jest zobowiązany w takiej sytuacji do rozliczenia księgowego takiej transakcji, ujęcia zarówno podatku VAT naliczonego jak i należnego.

Aktualna treść art. 17 ust. 1 pkt 8 oraz art. 17 ust. 1h ustawy o VAT w zakresie odwrotnego obciążenia w branży budowlanej stanowi iż mechanizm będzie miał zastosowanie w sytuacji spełnienia łącznie następujących warunków- usług należy do kategorii robót budowlanych zgodnych z treścią załącznika nr 14 do ustawy - usługodawcą jest podatnik VAT czynny,

- usługobiorcą jest podatnik VAT czynny, - usługodawca świadczy usługę jako podwykonawca.


Załącznik nr 14 jest nowym elementem ustawy o VAT w którym zostały wskazane kategorie w ujęciu PKWiU w zakresie od 41.00.30.0 do 43.99.90.0. Właśnie w przypadku tych kategorii usług na fakturach będziemy zachowywać zasadę mechanizmu odwrotnego obciążenia. Dokonując wyboru PKWiU nie możemy kierować się jedynie nazwą usługi. Musi patrzeć horyzontalnie i rozważyć szczegółowy charakter danej usługi i wspomóc się klasyfikacją statystyczną. Aby zapewnić ochronę naszej decyzji dotyczącej wyboru mechanizmu odwrotnego obciążenia najlepiej posiłkować się: treścią umowy, opisem usługi na fakturze oraz, na czym faktycznie polegał charakter wykonanej usługi.

Kolejną elementarną zasadą odwrotnego obciążenia w przypadku wskazanych robót budowlanych będzie wykonywanie usługi w ramach podwykonawcy. Czyli wykonując usługę jako główny wykonawca nie będzie prawidłowym zastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia – lecz zasady ogólne.  Minister finansów w związku z licznymi problemami w interpretacji pojęcia podwykonawcy 17 marca 2017 r. wyjaśnił że mając na myśli podwykonawcę powinniśmy zasięgnąć do Słownika Języka Polskiego który wskazuje że – to firma lub osoba wykonująca prace na zlecenie głównego wykonawcy. Co ważne zostało wskazane, że dla zastosowania odwrotnego obciążenia muszą brać udział co najmniej trzy podmioty:


- inwestor,

- główny wykonawca,

- podwykonawca.


Mianem podwykonawcy należy również przyjąć kolejnych wykonawców którzy działają w tym przypadku na zlecenie podwykonawcy.

0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Jesteśmy do dyspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00. Chętnie odpowiemy na pytania telefonicznie, mailowo lub osobiście. Zapraszamy na spotkania indywidualne aby wspólnie omówić zarówno wątpliwości związane z założeniem nowej firmy jak również dotyczące optymalizacji bieżącej działalności.

KONTAKT

Plac Wolności 3/4a

40-078 Katowice

tel.: 32 202 99 80

NIP: 9542207570

biuro@nex.katowice.pl

Gwarantujemy:

- BEZPIECZEŃSTWO

- SPRAWDZONE METODY OD LAT

- DOPASOWANĄ OFERTĘ

  • Facebook Social Ikona
  • Instagram

księgowość Katowice biuro rachunkowe Katowice usługi księgowe Katowice biuro rachunkowe Katowice opinie biuro rachunkowe Katowice ceny biuro rachunkowe Katowice cennik usługi księgowe Katowice opinie usługi księgowe Katowice ceny usługi księgowe Katowice cennik prowadzenie księgowości Katowice pełna księgowość Katowice usługi rachunkowe Katowice prowadzenie księgowości Katowice opinie ,  prowadzenie księgowości Katowice ceny prowadzenie księgowości Katowice cennik pełna księgowość Katowice opinie pełna księgowość Katowice koszt pełna księgowość Katowice ceny usługi rachunkowe Katowice opinie ,  usługi rachunkowe Katowice ceny usługi rachunkowe Katowice cennik biuro rachunkowe cennik Katowice dobre biuro rachunkowe Katowice biuro rachunkowe Katowice centrum cennik biuro rachunkowe Katowice biuro rachunkowe Katowice cen dobre biuro rachunkowe Katowice opinie biuro rachunkowe Katowice centrum opinie ,  księgowość Katowice , księgowość Katowice opinie księgowość Katowice ceny księgowość Katowice cennik